Seznam rostlin
Aloe vera
Aloe vera je oblíbená léčivá rostlina používaná po celém světě. Je to bylina mnoha využití, je například součástí spousty kosmetických přípravků, a oblíbená v léčitelství i v domácím lékařství.
Ananas
Exotické ovoce bohaté na nutriční látky, známé svou sladkou chutí. Víte ale, že má rovněž léčivé účinky na trávicí problémy a záněty, a také vliv na prevenci rakoviny?
Avokádo
Ovoce obsahující mizivé množství cukru, ale překvapivě hodně (zdravého) tuku. Bývá označováno jako superpotravina, skvěle chutnající a plná vitamínů.
Banánovník
Připomíná strom, avšak je to vytrvalá tropická bylina z jihovýchodní Asie. Její plod, banán, je nejkonzumovanější a nejoblíbenější ovoce na světě.
Bazalka
Jednoletá bylina původem z Indie, velmi oblíbená ve středomořské, zejména pak italské kuchyni, kde se používají její čerstvé či sušené listy jako koření. Dále tlumí křečové bolesti, zlepšuje trávení a působí proti nadýmání. Je vhodná při nespavosti a migréně.
Brambořík
V obchodech ho najdeme hlavně v předvánočním období. Patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, a oslňuje svými nádhernými květy nejrůznějších barev.
Citrony
Bohatý zdroj vitamínu C, jeden z nejlepších léků na zažívání. Šťáva zlepšuje rýmu, kašel, bolest v krku, snižuje horečku, pomáhá při bolestech hlavy.
Česnek
Jeden z největších darů přírodní medicíny. V lidovém léčitelství se užívá jako antibiotikum a antiseptikum, účinkuje mimo jiné při nachlazení, chřipce a bolestech v krku, a také při střevních a žaludečních potížích. Významnou roli má i v kulinářství.
Dracena
Velmi oblíbená exotická a nenáročná pokojová rostlina, která vypadá velice vzhledně. Pokud máte velký byt nebo bydlíte v rodinném domě, je ideální díky možnosti dorůst i do poměrně velkých rozměrů.
Hlíva ústřičná
Houba všestranného využití, přisuzují se jí především protizánětlivé, protivirové a protirakovinné účinky. Je velmi chutná, bývá používaná do omáček či polévek, ale i zcela samostatně. Lze ji vařit, smažit, péct, zapékat, receptů je mnoho.
Houby
Pěstování hub má dlouhou tradici. U nás jsou to hlavně žampiony, v menší míře hlíva ústřičná, límcovka obrovská, penízovka sametonohá, houževnatec jedlý, Jidášovo ucho nebo například polnička topolová.
Chilli papričky
Výrazná vůně, a ještě výraznější chuť. Jsou jedním z nejoblíbenějších koření, podporují trávení, chuť k jídlu, a chrání proti nádorovým onemocněním.
Jahody
V našich zahradách jeden z nejoblíbenějších druhů ovoce. Šťavnatá a lahodná chuť bez nadbytku cukru, a velmi nízký obsah kalorií, dokonce méně než meloun nebo dýně. Z velké většiny jsou tvořené vodou, můžeme si je tedy dopřát i při dietě.
Kávovník
Nenáročná rostlina, kterou můžete pěstovat v domácích podmínkách. U nás je nejznámější kávovník arabský neboli Coffea arabica – tvoří asi 70 % celkové produkce kávy. Další z nejznámějších odrůd jsou Coffea robusta a Coffea liberica.
Koriandr
Bylinka nenáročná na pěstování, dá se využít úplně celá. Známe ji především jako koření, kdy využíváme listy do omáček, polévek, zeleninových směsí, či pod maso.
Levandule
Bylina oblíbená pro svou vůni v lékařství a kosmetice. Vkládá se mezi oblečení v šatníku, které krásně provoní a zároveň odpuzuje šatní moly. Používá se i v kuchyni, hlavně ve Francii, Španělsku, Itálii. Je součástí provensálského koření.
Liči
Exotické ovoce zajímavé sladké chuti, pocházející z Číny. Je zdrojem antioxidantů, pomáhá zklidňovat nervový systém, normalizovat hladinu cukru v krvi, urychlovat metabolismus, nebo snižovat vysoký tlak.
Mango
Tropické ovoce, součástí převážně asijské kuchyně. Mango nemusíte jíst jen tak pouze samotné, hodí se do polévek, do dezertů i k masu či rybám.
Marihuana
Konopí se pro své výrazné léčebné účinky používalo už před mnoha stoletími. Není divu, vždyť má protizánětlivé, hojivé, analgetické, antibakteriální i antivirální účinky. Pomáhá při průjmu, roztroušené skleróze, revmatismu, ale také epilepsii či tetanu, a navrací chuť k jídlu.
Máta
Velmi oblíbená bylinka s využitím v mnoha oblastech. Přidává se do spousty pokrmů i nápojů – od okurkového salátu přes lososa až po domácí limonádu nebo třeba na osvěžující zmrzlinu. Kromě využití v kuchyni ji jistě znáte i z oblasti kosmetiky.
Meloun
Sladké, šťavnaté, zářivě barevné osvěžení, na kterém si rádi pochutnáváme každé léto. Přestože je zřejmě nejsladší zeleninou, dietologové ho vřele doporučují. Obsahuje řadu vitamínů, vysoký obsah vody, a také posiluje imunitu a pročišťuje tělo.
Oregano
Oregano se stalo neodmyslitelnou přísadou většiny jídel italské a řecké kuchyně. Nejčastěji se přidává do omáček, k těstovinám, do pizzy, pečených ryb a salátů. Ne náhodou se oreganu česky říká dobromysl. Doslova má pozitivní vliv na psychiku a dobrou mysl. Dobře působí mimo jiné při neurózách, proti stresu a nespavosti.
Orchideje
Orchideje patří mezi nejčastější pokojové květiny českých domácností. Oblibu si získaly svou krásou, pestrými barvami a zajímavým tvarem květů.
Papriky
Paprika patří v naší kuchyni k nejoblíbenějším druhům zeleniny. Je poměrně náročná na pěstování, vyžaduje půdy bohaté na živiny, vláhu a teplo.
Pažitka
Pažitka, spolu s petrželkou, má v české kuchyni nejčastější využití jako dochucovadlo a zelená ozdoba polévek. Obsahuje velmi málo kalorií, dále flavonoidy, antioxidanty, rostlinné vlákniny, minerální látky a vitamíny, které mají osvědčené přínosy pro zdraví.
Petržel
Velmi účinná léčivá bylina, skvělý antioxidant, který posiluje imunitní systém, zkrášluje pleť a pomáhá při cukrovce. Ať už ji používáme jako přísadu do polévek, na posypání masa, na přípravu omáček nebo jako ozdobu, rozhodně se v našich pokrmech objevuje velmi často.
Rajčata
Rajčata bývají celoročně běžnou součástí naší kuchyně. Jsou vynikajícím léčivem na zánět močových cest, čistí ledviny, pomáhají při bolestivém močení, snižují cholesterol, preventivně působí proti infarktu. Celkově detoxikují tělo, upravují trávení, a zvyšují imunitu. Rajčata můžeme přidávat téměř všude. Inspiraci najdeme převážně v italské kuchyni, která se bez nich neobejde.
Rýmovník
Silně aromatická rostlina obsahující silice. Při prvních příznacích rýmy či nachlazení si utrhněte pár lístků, v ruce je pomalu mněte, a inhalujte. Připravte si čaj, který pomáhá nejen na nachlazení, ale také mírní bolesti hlavy, astma, střevní a žaludeční koliky, pomáhá odstraňovat ledvinové a žlučové kameny. Vychladlým odvarem potírejte drobné rány a popáleniny, urychlíte hojení. V místnosti, kde je rostlina umístěna, se zcela prokazatelně lépe dýchá. Odpařující se silice navíc odpuzují mouchy, komáry, či moly.
Řeřicha
Rychle rostoucí jedlá bylina nenáročná na pěstování, má široké využití. Chuť má jemně štiplavou, hodí se do všech salátů a pomazánek, nebo třeba jen na chléb s máslem. Může se jako prevence proti nemocem přidávat i do vařených jídel, nikdy ji ale nevařte nebo neduste, protože tepelnou úpravou hořkne a zkazila by celý pokrm.
Vřes
Další mnohovýznamná bylina. Obsahuje hlavně třísloviny, dále flavonoidy, silici, sliz, hořčiny, kyselinu křemičitou a další látky. Hlavní uplatnění nachází v urologii, dezinfikuje močové cesty a má močopudný účinek. Je možné jej použít při otocích. Má uklidňující a antirevmatický účinek, reguluje trávení, zlepšuje spánek.
Zázvor
Je ideálním pomocníkem při boji s nachlazením a chřipkou. Kromě toho také podporuje trávení, zklidňuje podrážděný žaludek, pomáhá předejít nadýmání. Nejčastěji se zázvor užívá v přírodní formě. Můžete ho také přidávat jako pikantní koření do různých pokrmů a nápojů, nebo ho klidně po jídle žvýkat syrový.