květináče sazeničky
Úvod » Jak pěstovat doma bylinky, ovoce a zeleninu, nebo třeba houby?

Jak pěstovat doma bylinky, ovoce a zeleninu, nebo třeba houby?

 

Jak pěstovat doma bylinky

Pro bylinky je důležité umístění. Pokud je budete pěstovat doma, vyhraďte jim jižní či západní okno. Ideální z hlediska praktičnosti by bylo pěstování přímo v kuchyni. Budete mít bylinky ihned po ruce při vaření a budou vždy zaručeně čerstvé. Nemusíte se bát, že by jim vadily kuchyňské výpary. Bylinky nejsou tak choulostivé jako jiné květiny. Doma se velice dobře daří například petrželce, pažitce, mátě, oreganu, šalvěji, tymiánu, bazalce, rozmarýnu, estragonu či kopru.

V letních měsících dávejte pozor na přeschnutí, za oknem bývají často vysoké teploty. Důležitá je častá zálivka, ale pozor, nepřelévejte! Méně bývá v tomto případě více. „Bylinkovou zahrádku“ pro potěchu duše i oka si můžete udělat i na balkoně.

Jak pěstovat bylinky nejen doma

Jaké ovoce pěstovat doma

Nejvhodnější dobou na pokusy s vypěstováním vlastního ovoce je únor a březen. Pokud chcete nenáročnou rostlinu, a máte notnou dávku trpělivosti, vypěstujte si doma ananas. Jeho zasázení zvládne i začátečník, a péče o něj také není složitá. Na plod, na kterém si pochutnáte, však v domácích podmínkách budete muset počkat několik let.

Až si příště pochutnáte na mangu, nevyhazujte od něj pecku. Semeno nejprve opatrně vyjměte z vláknitého obalu, preventivně vykoupejte ve slabém roztoku hypermanganu, a poté zasaďte kolmo jednou třetinou do kokosového substrátu. Ten totiž neobsahuje žádné choroboplodné zárodky bakterií ani plísní. Umístěte na slunné místo a pravidelně zalévejte.

Dobře dařit se bude v domácích podmínkách i fíku. Malý stromek fíkovníku zasaďte do plastového květináče, a vždy, když povrch zeminy vyschne, jej zalijte. Fíky mají rády slunce, proto se ujistěte, že mu budou vystaveny po celý den.

Citron, pomeranč, grapefruit, limetka – citrusy, které se dají pěstovat poměrně snadno. Budete k tomu potřebovat čerstvé semeno, které opláchněte a zasaďte do vlhké zeminy, rašeliny nebo do speciální hlíny pro citrusy. Pokud zajistíte denní světlo i během zimních dnů, bude vám krásně prosperovat po celý rok.

Pro milovníky jahod, kteří chtějí pěstovat v truhlících na parapetu nebo v závěsných květináčích, jsou ideální měsíční jahody (odrůda Temptation). Plodí rychle až do podzimu, plody jsou středně velké. Semínka lze vysévat až do června, jahodník ale bude plodit až příští rok.

V truhlících a květináčích se bude dařit i kanadským borůvkám nebo brusinkám, jejichž plody dorůstají velikosti 2 cm. Obě plodiny potřebují kyselou půdu, dostatek vláhy a polostín.

Jakou zeleninu pěstovat doma

Zázvor nepotřebuje příliš mnoho světla a stačí pouhý kousek kořene, který koupíte v obchodě s potravinami, abyste si vypěstovali vlastní rostlinu. Rostlina bude potřebovat 9 měsíců, než bude možné ji sklidit – tedy než naroste velký kořen. Ovšem i během této doby si můžete uždibovat malé kousky, které získáte již po 3 až 4 měsících.

Nejsnazší na pěstování, a přitom vitamínů a zdraví prospěšných látek plná, je pravděpodobně řeřicha. Pro její pěstování nepotřebujeme ani zeminu. Postačí navlhčená vata, kterou vložíme do misky a hustě posypeme semínky.

Pokud se rozhodnete pěstovat mrkev, pořiďte si odrůdu Rondo nebo Mignon. Rondo má kořeny kulaté, Mignon krátké a křehké, takže oba druhy můžete pěstovat i v nižších nádobách. Papriky můžete pěstovat sladké (například odrůda Amy) i pálivé. Existuje na několik druhů obou variant. K velice oblíbeným patří také „baby papričky“ pro děti v oranžové barvě (odrůda Hamík). Papriky dejte do závětří balkonu nebo parapetu, vždy ale musí mít dostatek slunečních paprsků. Z rajčat také vybírejte spíše druhy s menšími plody, jako rajčata cherry nebo keříčková. Pro pěstování na parapetech vyberte převislá rajčata. Rajčata vyžadují nejen pravidelnou zálivku, ale také dostatek živin.

Pěstujte si doma houby

Chcete-li sklízet doma houby, nejsnazší bude pořídit si podhoubím prorostlý substrát, který zakoupíte v zahradnictvích na jaře a na podzim. Tento substrát je již připravený k růstu plodnic, které za týden či dva můžete sklízet. Na výběr takto bývají žampiony, hlíva, shiitake, a další. Po vyplození substrát nevyhazujte – poslouží jako kvalitní hnojivo. Přímo do něj lze také zasadit rajčata, papriky či okurky.

Jaké pěstovat doma květiny

Mezi nejoblíbenější patří jednoznačně draceny, fíkusy, sukulenty, či africké fialky. Když začnou pokojové rostliny chřadnout, dají se mnohdy ještě zachránit. Musíte jen rozumět jejich řeči. Každá rostlinka je jedinečná, a potřebuje různorodou péči a podmínky. Vždy si proto zjistěte při výběru konkrétní květiny, zda jí ve svém bytě či na balkoně můžete poskytnout to, co potřebuje.

Poznejte nejlepší květiny do bytu.

Co a jak se dá pěstovat na balkoně?

Co pěstovat ve stínu?

Vypěstujte si liči ze semínka


 

Fotogalerie