zázvor
Úvod » Pěstování zázvoru ve skleníku nebo v bytě

Pěstování zázvoru ve skleníku nebo v bytě

 

Zázvor obecný, někdy uváděný také jako lékařský či pravý, pochází z Číny. patří mezi nejzdravější (a nejchutnější) koření na světě. Je doslova nabitý živinami a biologicky aktivními látkami, které velmi prospívají zdraví vašeho těla i mozku. Zázvor můžete používat buď čerstvý, sušený, v prášku nebo jako zázvorový olej, šťávu nebo likér. Velmi často se přidává do kosmetických přípravků a také do průmyslově vyráběných potravin. A najdete ho také jako častou přísadu v receptech na chutné a zdravé pokrmy. Skvělý je při chřipce a nachlazení, ale také zlepšuje zrak, tiší bolest, doporučuje se v případě nechutenství, špatného trávení (žaludeční potíže), při nadýmání, průjmech, pocitech plnosti, infekčních chorobách, impotenci. Je to zkrátka zázrak, který chutná i léčí.

Na zahradě to nepůjde

V našich klimatických podmínkách nelze vypěstovat zázvor na zahradě. Je totiž zapotřebí prostředí s minimální trvalou teplotou nad 30 stupňů Celsia. Mimo to potřebuje zázvor také velké množství srážek. Můžete ale zkusit vypěstovat si jej doma nebo ve skleníku. Není to nic náročného.

Kupte si oddenek

Ideální čas pro začátek pěstování je konec zimy nebo začátek jara. Zázvor se pěstuje výhradně vegetativně, takže budete potřebovat oddenek s pupeny. Seženete ho ve většině supermarketů. Nařezejte jej na menší kousky, přičemž každý z nich musí mít na sobě pupen. Namočte kousky přes noc do teplé vody, abyste odstranili chemikálie. Pak už si můžete připravit květináč s dobře propustnou zeminou,  bohatou na živiny. Dbejte na to, aby v hlíně nebyly žádné kamínky, protože by mohlo dojít k deformaci zázvoru.

Vložte kořen do půdy tak, aby pupen mířil nahoru. Přikryjte ho zhruba 3-5 cm půdy a dobře zalejte. Po zasazení zázvoru do květináče ho dejte na první dva až tři týdny na sluníčko. Jakmile vyraší, přesuňte květináč do stínu. Při výsadbě pupenů do skleníku zasaďte pupeny hned pod povrch nakypřené půdy.

Zálivka a hnojení

Zalévejte každý den odstátou vodou pokojové teploty do spodní misky. Nezapomeňte také pravidelně (jednou za 14 dní) rostlinu přihnojovat běžnými tekutými minerálními hnojivy. Na podzim omezte zálivku i hnojení.

Sklizeň

Zázvor se sklízí přibližně 9 měsíců po výsadbě. Mezitím však budete muset zázvor ještě několikrát přesadit, protože roste rychle a budete tak potřebovat větší květináč.

Signálem pro čas sklizně obvykle bývá žloutnutí a zasychání listů, tedy doba, kdy rostlina přechází do vegetačního klidu. Odhrňte část zeminy ke stranám květináče, abyste viděli oddenky. Uřízněte požadovanou část výhonku a vraťte odhrnutou zeminu zpátky. Při dobrých podmínkách takto nikdy nepřestane růst, a vy můžete oddenky průběžně sklízet.

Zpět na seznam rostlin

Nejlepší pokojovky

Vypěstujte si česnek