petržel1
Úvod » Pěstování petržele naťové i kořenové, doma i venku

Pěstování petržele naťové i kořenové, doma i venku

 

Petržel je významná bylina pocházející z východního Středomoří. Obsahuje cenné vitamíny C, A, B ale i stopové prvky železo, vápník, či éterické oleje. V kosmetickém průmyslu se používá na akné, čistí krev, je močopudná, a vyhlazuje pleť. Odvary z petrželky zlepší kvalitu vlasů a při nachlazení pomohou s odkašláváním. Listy petrželky mohou být hladké nebo zkadeřené, záleží na tom, jakou odrůdu si vyberete.

Stanoviště a substrát

Vhodné je slunné, případně polostinné stanoviště. Půda by měla být dostatečně kyprá a bohatá na živiny. Využívá se například kompost s rašelinou v poměru 1:1 nebo hotový substrát určený pro zeleninu.

Zálivka a hnojení

Během vegetace vyžaduje petržel pravidelnou zálivku a přihnojování. Nejvhodnější je rostliny zalévat odstátou vodou pokojové teploty do misky, tak se voda nasaje do půdy a při dostatečném množství prosákne až na povrch zeminy v květináči. V létě rostlinu hnojte jednou za čtrnáct dní doporučenou dávkou speciálního tekutého hnojiva, které zředíte ve vodě.

Na zahradě

Jestliže chcete pěstovat ze semínka, nakupte je v zahradnictví. Semínka koupená v obchodních řetězcích nemusí vyklíčit, nebo přinesou jen malou úrodu. Petržel můžete pěstovat kořenovou a naťovou. Ta má listy buď hladké, nebo kadeřavé. Mezi nejčastěji kupované patří kadeřavé odrůdy Smaragd, nebo Mooskrause. Kadeřavé odrůdě se taktéž říká kudrnka.

Rané odrůdy petržele kořenové se vysévají na záhony v říjnu až listopadu, pozdní odrůdy na počátku jara. Petržel naťovou vysévejte na zahrádce v dubnu, petržel listovovu v srpnu a září. Semínka uložte do hloubky 2 cm a do sponu 30×10 cm. Semena petržele naťové vysévejte do stejné hloubky a do sponu 30×5 cm. Jakmile petrželka vzejde a sazeničky se dají uchopit do prstů, je potřeba je vyjednotit na rozestupy 6-8 cm. Jakmile víc povyrostou, vyjednoťte je na 25 cm.

Přes zimu zakryjte rostlinky krytem, abyste zajistili nerušený růst, nebo jednu až dvě sazenice přesaďte do květináče a pěstujte si je doma.

Doma v květináči

Naťovou petržel lze pěstovat i v bytě. Dejte ale pozor na časté chyby. Velmi dekorativně vypadají kadeřavé natě petržele ve speciálním petrželáku. Do této nádoby můžete semínka přímo vysít nebo do ní přemístěte předpěstované kořeny, které během zimy obrazí. Pokud květináč umístíte na parapet okna na východní nebo jižní straně, roste při minimálních teplotách 15 °C a výše i v zimě. Petržel se hodí i pro pěstování na balkoně.

Zpět na seznam rostlin

Vše o pěstování bylinek

Vypěstujte si nenáročnou pažitku

Zázvor doma nebo ve skleníku