Mango pochází z Indie, a roste na zajímavém stromě, dorůstajícím 10 až 40 metrů. Zralý plod má žlutočervenou slupku a kolem plochého semene je měkká žlutooranžová dužina. Obsahuje velkou spoustu vitamínů a minerálů. Skvěle se hodí do ovocných salátů, bývá součástí zmrzlin, koktejlů a smoothies nebo čatní. Nejpoužívanější je zřejmě v asijské kuchyni, kde se přidává do vařených i smažených jídel. Až si budete příště pochutnávat na tomto lahodném exotickém ovoci, nevyhazujte pecku. Můžete si z ní vypěstovat pěknou rostlinku.
Příprava pecky
Vybrat to správné mango vhodné pro pěstování ovšem není jen tak. Ve většině obchodů se skladují v chladících boxech, což může být příčinou, proč vám i přes nejlepší péči semeno nevyklíčí. Proto se nedoporučuje sázet mango na zahradu, velmi pravděpodobně by rostlina nepřežila zimu.
Pecku očistěte od dužiny, a odstraňte tvrdý vláknitý obal, který ji chrání. Udělejte to velmi opatrně, aby se semeno (jádro) nijak nepoškodilo. Nejlépe to půjde, když necháte pecku asi dvě hodiny nabobtnat ve vlažné vodě a pak ji ve „švu“ opatrně ostrým nožem rozevřete. Po odstranění obalu můžete semeno vykoupat ve slabém roztoku hypermanganu.
Výsev
Dostatečně velký květináč naplňte kokosovým substrátem. Doporučuje se proto, že neobsahuje žádné choroboplodné zárodky, které mohou být příčinou bakteriálních či plísňových chorob. Ty by malou rostlinku mohly zásadně ohrozit. Semeno umístěte asi tři centimetry pod povrch, mangovník má poměrně dlouhé kořeny a bude na ně v květináči potřebovat místo. Vyklíčení se dočkáte za jeden až tři měsíce. Po celou dobu musí být substrát vlhký, ne však přemokřený. Teplotu udržujte mezi 25 až 30 °C.
Stanoviště
Ideálním místem pro pěstování mangovníku je vytápěný skleník s možností přisvěcování. Čím je totiž tepleji, tím více musíme mangovníku dopřát světla. Hodně tepla a světla potřebuje po celý rok. Na začátku je ideální použít pokojový skleník, který zajistí ochranu před prudkým sluncem. Pokud ho nemáte, vyberte místo mimo přímé slunce, ale na dobrém světle, s dostatečnou teplotou nejlépe zespoda. Vzrostlejší rostlinky už nejsou tak choulostivé.
Hnojení a zálivka
Hnojit můžete běžným tekutým hnojivem pro pokojové rostliny, a to v obvyklém dvoutýdenním intervalu. Vhodné období je od konce února do začátku září. Zalévejte vždy ve chvíli, kdy je substrát suchý. Vždy je lepší méně než více.
Přesazování a opylení
Po roce až dvou vždy rostlinku přesaďte do nového substrátu z rašeliny, kompostu a zahradní půdy v poměru 1:1:1. Místo rašeliny můžete použít opět kokosový substrát. Květináč mějte připraven o dva až čtyři centimetry větší, než původní.
Prvních květů se na mangovníku dočkáte po dlouhých osmi letech. Pokud se chcete pokusit o plody, musíte zajistit opylení, a to nejlépe u všech květů. Budete mít tak větší naději na alespoň jeden plod.