Liči, nebo také litchi je malé oválné ovoce s načervenalou tvrdší slupkou, bílou dužinou a tmavou peckou, které pochází z Asie. Tyto malé sladké plody pomáhají například při kašli nebo bolestech žaludku. Rostou na tropickém stálezeleném ovocném stromě, který ve své domovině dorůstá až do 10 metrů. V našich klimatických podmínkách takové výšky nedosahuje a bohužel ani nebude plodit, ale může být pro vás zajímavou pokojovou rostlinou.
Pěstování liči doma ze semínka
Pokud si chcete liči vypěstovat sami, vyjměte z plodu semeno. Mělo by být hladké, velké a plné. Pokud je menší a scvrklé, pravděpodobně vám nevyklíčí. Po vyjmutí semínko důkladně očistěte a umístěte naležato do vlhkého výživného substrátu, zhruba 1 – 2 cm hluboko. Zkuste směs rašeliny a písku v poměru 1:1. Výsev neodkládejte, neboť i zdravé semeno po 3 až 5 dnech ztratí svou klíčivost. Vyklíčení se dočkáte asi za měsíc.
Stanoviště a teplotní podmínky
Udržujte substrát stále vlhký. V období růstu je vhodná teplota v místnosti okolo 28 °C, v době klidu bude stačit 3-5 °C. Pro násadu květů je ideální přibližně 18 °C. Liči má rádo dostatek světla a tepla, avšak mladé rostlinky chraňte před přímým sluncem, aby se nespálily.
Zálivka a hnojení
Rostlinka je náročná na zálivku, ale současně nesnáší trvalé přemokření. Přihnojovat můžete přibližně od konce února až do konce září. Postačí jednou za 14 dní běžným tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.
Využití
Jak bylo již uvedeno, v našich podmínkách bohužel rostlinka nebude plodit. Pokud tedy toto exotické ovoce budete chtít ochutnat, budete si jej muset jako spoustu jiných druhů koupit. Čerstvé liči oloupete, rozpůlíte a vyjmete z něj pecku. Přidávají se do ovocných salátů, zajímavou chuť dodají i alkoholickým a nealkoholickým nápojům. Vyrábí se z něj i džemy či šťávy, někde se podává i jako příloha k rybím a masovým pokrmům.
Liči je zdrojem antioxidantů. Obsahuje vitamíny C, D, E, riboflavin, niacin a některé minerální látky – fosfor, hořčík, draslík, sodík a vápník. Účinné látky mají i listy. Údajně by měly mít analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky a měly by posilovat imunitu.
Vypěstujte si doma banánovník
Jahody za zahradě, balkoně i v bytě
Meloun ve skleníku i květináči
Zpět na seznam rostlin