levandule1
Úvod » Jak pěstovat levanduli ze semínka, zastřihávat ji a sušit

Jak pěstovat levanduli ze semínka, zastřihávat ji a sušit

 

Levandule lékařská je velmi známá léčivá rostlina s nezaměnitelnou vůni i vzhledem. Její původní domovinou je západní část Středomoří, dnes jsou pro ni typické především lány jihofrancouzského regionu Provence. Jedná se vlastně o polokeř, květy mají modrou či fialovou barvu. Nálev z čajové lžičky květů zmírňuje bolesti hlavy, pomáhá při nespavosti, nervozitě, závratích a při trávení. Květy levandule si dále můžete usušit a vložit do šatní skříně na prádlo. Nejenže prádlo provoní, ale také odpuzuje šatní moly.

Půda a hnojení

Levandule potřebuje propustnou, nejlépe písčitou půdu. Můžete hnojit dolomitem a vápenatými hnojivy, ale pokud bude mít dobrou zeminu, hnojit ani nepotřebuje.

Stanoviště a zálivka

Levandule musí mít dostatek slunečního světla, takže ji umístěte na teplé slunné místo. Snáší přímé slunce. Mladé rostlinky zalévejte pravidelně, starším přiměřená zálivka prospěje, nicméně rostliny se bez ní kupodivu celkem dobře obejdou. Rozhodně je lepší trochu sucha než přemokření.

Ze semínka

Semínka vysévejte do misky nebo truhlíku v průběhu února a března, a nádobu umístěte na místo s pokojovou teplotou kolem 20°C. Rostlinky vyklíčí za 3-4 týdny, a můžete je rozsadit do malých květináčků. Po skončení mrazů můžete rostlinky začít dávat ven, zpočátku raději do stínu, aby si zvykly na slunce. Vzrostlejší rostlinky vsaďte do země během srpna a září, aby stihly před prvními mrazy dostatečně zakořenit.

Sazenička

Koupě již vypěstované rostlinky je samozřejmě snazší. Můžete ji ponechat v květináči a nechat v bytě nebo na balkoně, pokud máte dostatek světla, nebo ji vysadit přímo venku do záhonu. Dejte si akorát pozor na období prvních a posledních mrazíků, aby vám rostlinky vypěstované v prostředí skleníku venku nezahynuly. Mrazuvzdornost rostlin se odvíjí od druhu levandule. Klasická levandule lékařská přezimuje bez problémů.

Zastřihávání

Již mladé rostlinky je třeba pravidelně sestříhávat. Poprvé to udělejte na jaře, podruhé po odkvětu (tj. začátkem srpna). Na odstřižených místech musí vždy zůstat ještě lístečky, nikdy nestříhejte do dřeva. Velmi důležité je po odkvětu ustřihnout také stonky s květy a poté provést další sestřižení celé rostliny – mírně nad úroveň nových lístečků, jež nám vyrašily na jaře po prvním stříhání.

Sušení

Sušit levanduli je možné pouze tehdy, když je sklizená v plném květu (nejčastěji v srpnu). Před samotným sušením musí mít ostříhané květy se stonky tam, kde končí lístky. Sušit je možné dvěma způsoby – zavěšením ve svazku květy směrem dolů, nebo můžete vyzkoušet vyskládat levanduli do papírové krabice, kterou uložíte do sucha.

V květináči nebo truhlíku

Nemáte-li zahradu či chcete levanduli umístit na balkon či terasu, vyberte objemnější květináč. Levandule v květináči nepouští kořínky příliš hluboko, proto ji přes zimu mějte vevnitř, jinak by mohly kořínky umrzout. Pro pěstování v nádobách se hodí levandule úzkolistá, která zaujme světle růžovými nebo bílými květy.

Poznejte nejlepší květiny do bytu

Vypěstujte si vlastní čerstvé bylinky

Vřes na zahradě i na balkoně

Zpět na seznam rostlin