Citroník nebo také citronovník pocházející z jihovýchodní Asie je stálezeleným strom, který dorůstá do výšky od 2 do 10 m. Pěstuje se také jako pokojová rostlina keřovitého vzrůstu s výškou kolem 80 cm. Plody obsahují vonné silice, organické kyseliny, bioflavonoidy, cukry a vitamíny (především vitamín C), a také vitamíny skupiny B a některé minerály jako draslík, vápník, hořčík, zinek a železo. Mimo jiné se citrony se používají při přípravě ryb, ale i zeleninových salátů nebo sladkých dezertů. Citronová šťáva slouží jako prevence v době chřipkových epidemií, a pomáhá při nachlazení.
Kupte si stromek
Pěstování citroníku není obtížné, a zvládne ho i začátečník. Pokud však chcete plody, pořiďte si malý, asi 2 nebo 3 roky starý stromek. Vložte jej do květináče o něco většího než je kořenový bal stromku (později budete potřebovat průměr cca 40 až 50 cm). Na dně květináče nezapomeňte zkontrolovat funkčnost odtokového otvoru na odvádění přebytečné vody, a dno květináče pokryjte pár úlomky střepů (z rozbitého hliněného květináče apod.) a přisypte cca 1 až 2 centimetry štěrku. Dosypte substrát, vložte stromek a substrát jemně upěchujte.
Substrát, hnojení a zálivka
Existují substráty přímo pro pěstování citrusů, ale můžete použít i běžný. Důležitá je dostatečná kyprost a propustnost, protože citrusy obecně nesnášejí přemokření. Většina druhů vyžaduje mírně kyselý až neutrální substrát s hodnotou pH 6,5–7. Zálivku přizpůsobujte ročnímu období a počasí. V létě tedy zalévejte často (jednou až dvakrát denně), v chladném období stačí držet bal jen vlhký. V zimě platí, že méně je více, mnoho vody může rostlinu dokonce zahubit. Voda by měla být ideálně mírně teplá, tedy o něco teplejší než okolní vzduch. Čím větší nádoba, tím je rostlina méně náchylná na vysychání. Menší citroníky v malých nádobách potřebují větší a intenzivnější péči.
V létě hnojte jednou týdně, v zimě jen jednou za měsíc. Vhodné je speciální hnojivo pro citrusy, které neobsahuje vápník a má příznivé složení (mimo jiné by mělo obsahovat železo proti žloutnutí listů).
Umístění
Citronovník potřebuje kolem 9 hodin slunečního světla denně. Je teplomilný, jako ostatně všechny citrusy, které v našich podmínkách v zimě venku nevydrží. V létě je můžete umístit venku na částečném slunci nebo za jižním či západním oknem. V září před začátkem topné sezony je přeneste do chladné části bytu. Podle druhu a odrůdy by rostliny měly mít odpovídající zimní odpočinek při teplotách 5-15 °C při dostatečném světle. Chcete-li letnit citroník na balkoně, začněte ho zvykat na venkovní prostředí postupně, nejprve v polostínu, a to až v době, kdy nehrozí mrazíky. Na sluníčko jej stěhujte opatrně, aby nedošlo k popálení listů, které pak opadají, a rostliny můžou i uhynout. Až teplota venku klesne pod 7 °C, přesuňte květináč zpět domů.
Pěstujte ve skleníku
Je lepší, když je skleník částečně zapuštěný do země, protože v zimě nepromrzá a v létě se tolik nepřehřívá.
Ideální teploty pro růst a plodnost:
- na jaře 12 °C
- v době kvetení 15 až 22 °C
- v létě do 38 °C
- při zimování 0–10 °C.
Přes léto je vhodné skleník stínít například rohožemi, aby slunce rostliny nespálilo. Citrusy sice mají rády světlo, jenže přílišný žár by jim mohl uškodit. V teplém období je také nutné intenzivně větrat a zvýšit zálivku. Pokud je v zimě ve skleníku nižší než nulová teplota, budete muset přitápět.
Co dalšího můžete pěstovat ve skleníku?
Pěstování ze semínka
Budete potřebovat BIO citron,úrodnou květináčovou zeminu obsahující pokud možno vermikulit, rašelinu, perlit a přírodní hnojiva, dále pěstební květináč (15 centimetrů široký a 15 centimetrů hluboký), sazeničkový květináč (60 centimetrů a široký a 30 centimetrů hluboký), slunné místo v domě a možná i pěstební lampu.
- namokřete zeminu tak, aby byla vlhká, ale ne mokrá
- do pěstebního květináče nasypte zeminu asi 3 cm pod jeho okraj
- z citronu vyndejte semínko a dokonale jej očistěte
- ještě vlhké semínko ihned zasaďte asi 1,5 cm hluboko do středu květináče
- pomocí rozprašovače zvlhčete zeminu nad semínkem
- přes květináč přetáhněte plastovou fólii, upevněte ji po obvodu gumičkou, a propíchejte několik drobných otvorů
- květináč přesuňte na slunné a teplé místo a občas zvlhčujte zeminu rozprašovačem, nesmí být vyschlá
- během 14 dnů by semínko mělo vyklíčit, a vy pak můžete sundat fólii
- mladá rostlinka by měla být ve vlhké půdě a mít aspoň 8 hodin plného světla denně. K tomu byste ji měli mírně hnojit organickým hnojivem.
- když citroník přeroste pěstební květináček, vložte jej do většího
Pokud si chcete zkusit pěstovat úplně od začátku, tedy ze semínka citronu, počítejte s tím, že vám nejspíš nebude plodit. A když ano, tak třeba až za 15 let, a citrony budou malé a ne příliš chutné. Rostlina vypěstovaná z pecky vám dobře poslouží jako podnož. Jakmile dosáhne tloušťky alespoň čtyř milimetrů, od zkušeného citrusáře kupte vyšlechtěný roub. Když podnož začne rašit, můžete ji naroubovat. Pokud se roubování podaří, plody vyrostou za tři až pět let.
Jaké další plodiny jsou vhodné pro domácí podmínky?
Vypěstujte si bazalku doma i na zahradě
Zpět na seznam rostlin