chilli papričky
Úvod » Pěstování chilli papriček nejen doma v květináči

Pěstování chilli papriček nejen doma v květináči

 

Chilli papričky neboli feferonky (nesprávně též kayenský pepř) jsou původně rozšířeny z Jižní Ameriky, kde docházelo k jejich kultivaci snad již 5000 let př. n. l. Jsou to zpravidla drobné, kuželovité a ostře pálivé papričky, které pálí díky látce zvané kapsaicin. Pálivost feferonky se určuje podle Scovilleovy stupnice, která se pohybuje od 0 do 15 milionů SHU (Scoville Heat Units), kdy horní hranici stupnice tvoří čistý kapsaicin. Pálivé papričky obsahují důležité minerály, podporují imunitní systém, snižují cholesterol, zrychlují metabolismus, nebo také regulují hladinu cukru v krvi. Jsou mimo jiné považovány za afrodiziakum. Vypěstujte si je klidně doma v květináči!

Vyberte si odrůdu

Vyberte si druh papričky vhodný pro domácí pěstování. Pokud jste začátečník, nebo nechcete moc dlouho čekat, až uvidíte první malinké plody, pořiďte si Capsicum Anuum nebo Capsicum chinenses, které poměrně rychle rostou a nejsou tak náročné. Semínka můžete koupit jak v zahradnictví, tak přes internetový obchod.

Zasaďte semínka

Ideální doba pro začátek pěstování je období začátku roku – leden, únor, březen. Semínka potřebují ke klíčení teplo a vlhko. Připravte si sterilní speciální substrát, položte semínka na jeho povrch, a následně přikryjte zhruba třímilimetrovou vrstvou tohoto substrátu. Využít můžete i rašelinové tablety či minerální vatu. Substrát zvlhčete rozprašovačem, a přikryjte mikrotenovým sáčkem. Semínka tak získají dostatek vlhkosti a tepla. Vhodná teplota pro naklíčení většiny odrůd je přibližně 24 °C. Květináč umístěte na světlé a teplé místo, ideálně na okno orientované na jih.

Přesazení a hnojení

Podařilo se semínku vyklíčit a vidíte první lístky? První řada se nazývá semínkové listy, další řada je první opravdovou řadou lístků. Ihned jak vaše sazenice tyto lístky vytvoří, je potřeba je přesadit do větší nádoby, aby měly dostatek místa k růstu. Postupem času se kořeny feferonek rozrůstají a při nedostatku místa byste měli malou úrodu. Pokud budete mít květináč o objemu 5 litrů, vyrostou vám maximálně 1-2 papričky. Nejideálnější je květináč o objemu 11 a více litrů. Přesazujte vždy s celým kořenovým balem, snažte se netahat za kořínky, abyste je nepoškodili. Pokud chcete rostlinku přihnojit, použijte hnojivo s obsahem dusíku, draslíku a fosforu. Rozhodně to ale nepřehánějte, a dávku aplikujte menší, než je uvedeno na obalu. Existují i speciální hnojiva jenom na chilli papričky, která se dávají na růst i květ, a mění se pouze množství na ředění vodou. Koncem května můžete papričky přesunout na balkon na sluníčko, pozor ale na přílišný přímý žár. Pokud máte zahrádku, můžete je přesadit rovnou do země. Doporučuje se ale nejprve rostlinky postupně otužovat pouze na pár hodin denně, tak aby si zvykly na nové prostředí, rozdíl teplot, a okolní podmínky, které v místnosti neměly.

Květ, opylení, plod?

Až rostlinky začnou kvést, bude potřeba je opylovat, aby vzešly plody.  Opylení můžete provést buď pomocí štětečku, kdy třete kolem střední části květu tak, abyste zachytili pyl, nebo zkuste třít pouze prsty. Důležité je v obou případech opakování několikrát na každém květu. Pyl se tak dostane k okvětní tyčince a spustí chemickou reakci, která je potřebná k tomu, aby rostlina plodila. Pokud jste byli úspěšní, okvětní lístky začnou opadávat a střed květů se bude zvětšovat. Od zasazení semínka uběhne asi šest až devět měsíců, než se dočkáte prvních plodů. Pokud jste vyseli semínka v zimě, zhruba v září a říjnu budete sklízet.

Jak zalévat?

V počátečních fázích pěstování, kdy papričky nejsou ještě tak odolné, je vhodné je zalévat každé 2 až 3 dny, nebo kdykoliv je půda napohled suchá. Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji, můžete papričky zalévat klidně každý den. V parných letních dnech, a pokud jsou rostlinky ve sklenících, zalévají někteří pěstitelé  i dvakrát denně. Pokud možno vždy zalévejte odstátou vodou, nikdy ne studenou. Ta totiž způsobuje paprikám teplotní šok a zabraňuje jim v přijmutí vody.

Jak pěstovat venku

Pěstování chilli papriček venku vyžaduje v podstatě tři podmínky. Rostlinka by měla být zamulčovaná, měla by mít oporu a měla by být alespoň od severu chráněna proti větru, zejména zjara. Automatickou podmínkou je vysazení až v polovině května, kdy již tolik nehrozí přízemní mrazíky. Zpočátku ponechte rostlinky obalené bílou netkanou textilií a na noc je vždy důkladně zalijte, aby odpařující se voda neumožnila nočnímu chladnému vzduchu přístup k sazenici.

Jak pěstovat chilli ve skleníku

Pěstování ve skleníku je v podstatě podobné jako venku. Jen ta podmínka ochrany proti severnímu větru tu neplatí. Do skleníku můžete papričky přemístit již v dubnu, a v případě chladnějších nocí přitopit. Rostlinky ve skleníku obecně rostou více do délky, a o to jsou pak slabší, proto může být nutná jejich opora (například pěstujete-li některé z větších odrůd – tedy s většími plody). Ve skleníku udržujte stále vlhkou zem.

Zázvor doma nebo ve skleníku

Vypěstujte si sladké papriky

Vypěstujte si kávovník

Zpět na seznam rostlin