brambořík1
Úvod » Pěstování bramboříku v květináči i na zahradě

Pěstování bramboříku v květináči i na zahradě

 

Brambořík je u nás hned po vánoční hvězdě nejoblíbenější rostlina, která patří k vánočním svátkům. Tato zimní pokojová rostlina pochází ze Středomoří a poloostrova Malé Asie. Existuje mnoho barevných variant, například bílá, červená, nachová nebo růžová, rostliny se liší také zbarvením listů a velikostí.

Znáte další vánoční květiny?

Ze semínka? Raději ne.

Brambořík je sice nenáročný na světlo, ale pěstovat jej už tak úplně nenáročné není. Pro začátečníky se nedoporučuje. Vypěstovat bramboříky ze semen bývá obtížné, vyžaduje to spoustu zkušeností, a velkou trpělivost. Jejich semena vyklíčí totiž až za 4-6 týdnů, a dopěstovat rostliny, které by kvetly, trvá více než půl roku. Proto je lepší tuto práci přenechat zahradníkům a koupit si už kvetoucí rostlinu. Při výběru si všimněte dostatku poupat pod listy, které zaručují postupné nakvétání. Podívejte se i na substrát, který by neměl být na omak příliš suchý.

Důležitá je teplota

Měla by se pohybovat okolo 16 °C, vyšší teploty totiž způsobují, že květy rychle odkvétají a zároveň se nenasazují nová poupata. Vhodný je například okenní parapet v místnosti orientované na sever, nesmí však pod ním být funkční topení. V zimě, kdy bramboříky kvetou, jim nejvíce svědčí stálá teplota mezi 10-15°C. Mají rády vyšší vzdušnou vlhkost a rozptýlené světlo.

Zálivka a substrát

Vhodný je neutrální či mírně kyselý substrát a zálivka dešťovou vodou. Pokud jim ji dopřát nemůžete a voda z kohoutku je tvrdá, pomůže alespoň převaření. Bramboříky mají rády vlhko, substrát tedy udržujte mírně vlhký a počítejte s tím, že v chladu rostliny pijí méně, nežli v teple. Nikdy nezalévejte na hlízy ani na listy, pouze do misky, odkud si vodu vezmou kořeny. Vodu, která zůstane v misce hodinu po zalití vylijte. Bramboříky hnojte v období růstu a kvetení hnojivem pro květoucí pokojové rostliny. Při tvorbě nových listů jednou za 14 dní, při kvetení pak jednou za týden.

Co dělat po odkvětu?

Chcete si brambořík uchovat i na další rok? Jakmile rostlinka už nenasazuje nová poupata, což bývá v dubnu, začíná její vegetační klid. Hlízu bramboříku vyjměte z květináče, očistěte ji a nechte odpočívat na stinném místě. Přibližně za měsíc se na hlíze začnou objevovat malé lupínky. Vložte ji zpět do květináče, zasypte substrátem a začněte opatrně zalévat. Po několika týdnech se začnou tvořit malé lístečky i špičatá poupátka. Nechte květináč na zahradě nebo na balkoně a v září jej přesuňte domů na chladné světlé stanoviště.

Tipy na dlouho rozkvetlý brambořík

Máte zahradu?

Ozdobte si ji venkovními bramboříky. Vyhovuje jim teplé, lehce zastíněné místo s vyšší vzdušnou vlhkostí. Ideální je vysadit hlízy pod keře či stromy, které jim poskytnou ochranu před sluncem a vysycháním. Druhy kvetoucí na podzim (např. Cyclamen hederifolium, Cyclamen purpurascens) je vhodné sázet na jaře, a druhy kvetoucí na jaře (Cyclamen coum a Cyclamen repandum) sázejte nejlépe v pozdním létě nebo začátkem podzimu. Bramboříky vyžadují propustnou, humózní, mírně alkalickou zeminu. Pokud je půda kyselejší, stačí její pH upravit mírným přivápněním před výsadbou. Hlízu dejte tak hluboko, aby nad ní byla vrstva země po slehnutí nejméně dvakrát větší, než je výška hlízy. Na jaře rostlinky přihnojte. Hlízy v dobrých půdních podmínkách zvětšují svůj objem a některé tak dosahují v průměru až 20 cm. Po celém povrchu hlíz se pak vyvíjejí květy, proto můžete po několika letech obdivovat i celé rozkvetlé plochy bramboříků.

Tipy:

Uvadlé květy a listy opatrně odstraňte tak, že za ně jemně zatáhnete, aby se květ nebo list lehce oddělil od hlízy. Snížíte tím riziko houbových chorob a nebudete rostlinu zbytečně vysilovat tvorbou semen, která by se po odkvětu začala tvořit. Dopřejte bramboříku čerstvý vzduch, nikoliv však průvan.

Vypěstujte si dracenu

Víte, jak správně zalévat?

Zkuste si doma vypěstovat ananas!

Zpět na seznam rostlin