rajčata1
Úvod » Pěstování rajčat nejen na balkoně, ve skleníku, v květináči i v pytli

Pěstování rajčat nejen na balkoně, ve skleníku, v květináči i v pytli

 

Rajčata pochází ze Střední a Jižní Ameriky, a jsou asi nejoblíbenější plodovou zeleninou. Jsou nejen chutná, ale i zdravá, a jejich pěstování není nic náročného.

Vyberte si druh

  • Nehybridní nebo hybridní: Nehybridní jsou rajčata, která se několik generací geneticky reprodukovala bez křížení. Hybridní rajčata jsou zkřížená ze dvou druhů.
  • Jednorázové nebo stáleplodící: Jednorázové rostliny plodí pár týdnů, zatímco stáleplodící vytvářejí plody během celého vegetačního období, dokud to klimatické podmínky dovolí.
  • Tvar: kulatá, obří, soudková a cherry

Výsev

Semínka zakupte ve spolehlivém zahradnictví, dále budete potřebovat malé květináčky (postačí například kelímky od jogurtů) a substrát. Pokud nechcete investovat do substrátu, můžete použít jemně prosátou pařeništní zeminu obohacenou kompostem. Zasejte do každé nádobky 2 až 3 semínka zhruba 0,6 cm hluboko do půdy. Pokryjte půdou a jemně udusejte. Uchovávejte květináčky v místnosti o teplotě 21 až 27 °C do té doby, než semínka vyklíčí. Pak je přemístěte na plné slunce.

Během prvního týdne semínka poprašujte vodou každý den. Jakmile zahlédnete výhonky, můžete zalévat méně často. Většina rostlin bývá zahubena tím, že mají příliš mnoho vody (díky které hnijí kořeny) než příliš málo vody, takže až rostliny vyklíčí, zalévejte je střídmě.

Přesazení ven

Pokud rostlinky dorostou cca 15 cm a už není nebezpečí venkovních mrazíků, jsou připraveny na přesazení ven. Zhruba týden před přesazením rostliny začněte postupně vystavovat slunci. Začněte na místě s částečným stínem a pomalu každý den prodlužujte dobu, po kterou je necháte venku. Do nové nádoby nebo země zapíchněte ještě před přesazením tyčky, abyste neriskovali poškození kořenů při zapichování k rostlince. Tyčka poskytne rostlinám oporu, po které se budou plazit jak porostou, a bude snazší ze šlahounů otrhat plody.

Hnojení a zálivka

Po přesazení pohnojte rybí moučkou, drůbežím hnojem nebo s vodou smíchaným organickým hnojivem s nízkým obsahem sodíku a vysokým obsahem fosforu. Toto hnojení provádějte každý rok. Jednou týdně hnojte kompostem, abyste zvýšili produkci plodů.

Zalévejte často a pravidelně, ale umožněte půdě, aby trochu mezi jednotlivým zaléváním uschla. Je žádoucí, aby rajčata měla pravidelný přísun vody bez toho, aby byla rozmočená. Vodu lijte až ke kořenům, abyste se vyvarovali plísně na listech. Ideální je voda dešťová.

Zastřihávání rajčat

Vylamování nebo zastřihování rajčat je cestou k bohaté úrodě. Zatímco rostliny tyčkových rajčat rostou, tvoří se jim za listy takzvané zálistky. Ty přibližně jednou za týden až deset dní vylamujte, aby se z nich netvořily plody. Plody ze zálistků rostlinu zbytečně vysilují a jen zřídka dozrávají. Keříkovým rajčatům nemusíte zálistky vylamovat. Před zahájením zrání rajčat zaštípněte i nejníže položené větvičky, rostlinu tak prosvětlíte a provzdušníte. Na konci sezóny zastavte rajčatům růst odštípnutím vrcholu stonku. Pak se již nebudou tvořit nové plody, pouze dozrají nasazené.

Rajčata v pytlích

Vhodné jsou silné pytle (čiré i černé) a doporučuje se vždy ustřihnout roh, aby mohla odtékat přebytečná voda. Během růstu rostliny vyvazujte k opěrnému kůlu či tyči. U tohoto způsobu pěstování se z půdy často rychle vyčerpá vápník a plody pak trpí suchými hnědými skvrnami. Abyste tomu zabránili, během vegetace přihnojujte vápenatými hnojivy.

Rajčata na balkoně

Pěstování v květináčích a truhlících se využívá na balkonech a okenních parapetech doma, a je vhodné pro odrůdy s malými plody typu cherry, které nerostou do velkých výšek. Pěstovat můžete i odrůdy převislé, v omezeném prostoru se jim poměrně dobře daří. Při výsadbě nezapomeňte vysypat dno nádoby drenážní vrstvou, která poslouží k lepšímu odvodu přebytečné vody a provzdušnění kořenového balu.

Rajčata ve skleníku

Pěstování ve skleníku či fóliovníku znamená dřívější sklizeň (rostliny sem totiž můžeme vysadit dříve) a také lepší stav rostlin, protože se k nim nedostanou srážky. Právě výkyvy teplot a deště zapříčiňují vznik obávané plísně bramborové. Při pěstování ve skleníku dbejte na pravidelné větrání a nechte přístup hmyzu pro opylování květů. Vyzkoušejte pěstování na černé netkané textilii, abyste zabránili růstu plevele.

Rajčata venku na záhoně

Vzhledem k vysoké vrstvě zeminy a možnosti vyvázání rostlin, jsou záhony vhodné pro pěstování klasických tyčkových odrůd. Šířka záhonu by měla být maximálně 1,5 m, aby bylo možné rostliny ošetřovat ze všech stran. Výšku záhonu volte podle možností, ideální je 80–100 cm.

Zpět na seznam rostlin

Vypěstujte si papriky

Jahody nejen na zahradě

Nejrychlejší vitamíny? Zkuste řeřichu