V České republice narazíte na mátu klasnatou (mentha spicata) a mátu vodní (mentha aquatica). Zkřížením těchto dvou druhů vznikla máta peprná (mentha piperita). Každá z nich má mnoho odrůd a kultivarů. Společně s oreganem, bazalkou, meduňkou a libečkem patří k nejoblíbenějším bylinkám, které si mnoho lidí pěstuje buď na zahrádce v záhonku nebo doma v květináči na okně či na balkoně. Máta pochází z jižní Evropy a Středomoří, dorůstá až 75 cm, a má lesklé tmavě zelené listy.
Kupte si sazeničku
Mátu si můžete vypěstovat ze semínek, ale většinou buď nevzejdou nebo jsou rostlinky velmi slabé. Proto je lepší si pořídit již vzrostlou rostlinku máty například v zahradnictví, nebo si nechat připravit řízky od někoho, kdo již mátu pěstuje.
V bytě
Pořiďte si přírodní substrát pro bylinky, nebo běžný pro pokojové rostliny. Můžete si také namíchat písek, rašelinu a perlit, vše ve stejném množství. Je jen na vás, zda osadíte květináč, nebo truhlík, kde k mátě můžete třeba přidat další bylinky. Rostlinu po výsadbě hlavně dobře zalijte a dejte na místo s nepřímým slunečním zářením. Na jaře a v létě je dobré okno orientované na západ, a na podzim a v zimě zase okno orientované na jih. Ideální teplota by se měla pohybovat v rozmezí 18-21 °C během dne, a mezi 13-15 °C v noci. Rostlinku pravidelně zastřihávejte, začne se hezky košatit a sklizeň se bude průběžně zvětšovat.
Na zahradě
Příprava záhonu je velmi důležitá. Dobře ho odplevelte a vyhnojte uleželým kompostem. V předjaří mátu seřízněte a odstraňte zaschlé části výhonů. Sázíte-li mátu na zahradu, umístěte ji někam, kde bude chráněna před větrem a přímým sluncem. Ideálním stanovištěm je humózní hlína s dostatkem vlhkosti, jelikož máta nesnáší sucho. Potřebuje prostor velký alespoň 20×50 centimetrů, aby se mohla pěkně rozrůst. Jedná se o víceletou rostlinu, dopřejete-li jí dostatečnou péči, budete ji moci sklízet až pět let.
Na balkoně
Máta má ráda polostín. Nejlépe se jí daří na severních, východních a západních balkonech. Kdyby byla na přímém slunci celý den, začnou jí vysychat a vadnout listy, často uhyne celá. Ochraňte ji také před větrem. Na dně květináče udělejte drenáž, protože při nutném častém zalévání by se mohlo stát, že začnou zahnívat kořínky. Zalévejte pravidelně, zemina by měla být stále vlhká, ale ne přemokřená.
Využití
Máta je skvělým pomocníkem při zdravotních potížích. Využijete ji v boji proti nachlazení a kašli, má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Pomáhá i při problémech s trávením, podporuje chuť k jídlu a správné zažívání. Účinná je také při stresu, bolestech hlavy či nespavosti. Je možné ji použít do celé řady pokrmů i nápojů – od okurkového salátu přes lososa až po ovocné smoothie, domácí limonádu nebo třeba na osvěžující zmrzlinu. Využívaná je také v kosmetice.
Jak pěstovat koriandr
Vypěstujte si houby ve sklepě i truhlíku
Zpět na seznam rostlin