O tom, že česnek je zdravý, ví snad každý. Je považován za přírodní antibiotikum, neboť má velký obsah vitamínů, minerálů a antibakteriálních složek. Kromě toho, že zlepšuje imunitní systém, chrání před nachlazením a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, mimojiné také reguluje krevní tlak, snižuje výskyt nádorů tlustého střeva a žaludku, a odpuzuje parazity, jako jsou klíšťata. Nemenší význam má také v kuchyni, kde je nedílnou součástí velké spousty pokrmů. Vypěstujte si svůj vlastní česnek i vy!
Příprava pozemku
Máte-li zahradu, a budete pěstovat na místě, kde byl trávník, je nutné zbavit se plevele a provést orbu asi 4 měsíce před výsadbou. Pokud máte místo, kde jste pěstovali brambory, bude to nyní vhodné stanoviště pro česnek. Půda je po nich dobře prohnojená a kvalitně hluboko zpracovaná. Každopádně nesmíte pěstovat po plodinách stejné čeledi jako česnek, tedy např. po cibuli. Místo by mělo být slunné. Česnek nemá rád přímé hnojení čerstvým hnojem, zároveň je však poměrně náročný na obsah živin v půdě. Je možné hnojit kompostem, močůvkou nebo použít zelené hnojení.
Paličák nebo nepaličák
Česnek paličák vytváří kulovité květenství s pacibulkami. Jakmile se květní stvol objeví, musí se odstranit, jinak se snižuje výnos. Paličáky dříve vysychají a mají symetričtější cibuli, fialovější zbarvení a velké stroužky. Stroužky směřují ke středu cibule. V České republice jsou paličáky oblíbenější, v ostatních zemích preferují nepaličáky.
Česnek nepaličák květní stvol nevytváří, proto se v tomto smyslu snáze pěstuje. Obecně mají nepaličáky spolehlivější výnos a lépe se přizpůsobují prostředí, v průměru mají vyšší skladovatelnost a bývají ostřejší. Stroužky jsou ve spirále okolo středu.
Až se rozhodnete, který z těchto dvou chcete sázet, ještě si vyberte, zda budete sázet na podzim nebo na jaře,a kterou odrůdu. Každá má samozřejmě svá specifika co se týče náročnosti na půdu a podmínky, výnosu či chuti.
Kupte si sadbový česnek
Při nákupu kvalitní sadby například v zahrádkářských potřebách máte jistotu, že si na zahradu nezavlečete nebezpečné choroby a škůdce, protože množitelské porosty jsou velmi přísně kontrolovány. V žádném případě není vhodné sázet konzumní česnek nakoupený na tržištích nebo v marketech, ani česnek nabízený jako „vhodný k sadbě“. Riskovali byste tak nejen zklamání ze špatných výnosů, ale především již zmíněné zamoření škůdci a chorobami.
Moření a výsadba
Před výsadbou je zapotřebí cibule rozdružit na stroužky a namořit. Nejpoužívanějším prostředkem je často doporučovaná Sulka. Pokud se pro ni rozhodnete, rozdružte sadbu na stroužky již začátkem září, a namočte je na 2–3 hodiny v 5% roztoku Sulky. Oschlé stroužky pak uskladněte na suchém větraném místě až do doby výsadby (konec listopadu až začátek prosince). Vysazujte do řádků 30 – 50 cm vzdálených, 10 -15 cm od sebe, do hloubky aspoň 8 cm u ozimých odrůd a cca 6 cm u odrůd jarních. V závěru vegetace je velmi důležité hluboké prokypření po každém slehnutí a u paličáků odřezávání vrcholů květních stvolů.
Závlaha a sklizeň
Zavlažujte v období sucha od začátku tvoření cibulí do začátku dozrávání. Pozor však na zavlažování krátce před sklizní, zejména pokud je pěstujete na uskladnění. Sklizeň nastává od července do srpna, podle doby výsadby a odrůdy. Paličáky jsou zralé, když jim zbývá pět dužnatých listů, nepaličáky se sklízejí, když má zhruba polovina rostlin nať položenou na zemi.
Pěstujte i v bytě v květináči
Pěstování doma má velkou výhodu – můžete ho pěstovat celoročně. Nebude to asi žádná velkosklizeň, ale pár kousků vám třeba bude stačit. Potřebujete palici česneku, substrát a nádobu, ve které budete pěstovat. Palici rozdělte na stroužky, slupku ponechte. Sázejte do hloubky asi 6 centimetrů a mezi jednotlivými stroužky nechte prostor přibližně 10 centimetrů. Palice česneku má kromě stroužků také středový výhonek, z něhož se tvoří květ. Na mladé rostlině je tento výhonek stočený, zakroucený. Výhonků se u většiny rostlin zbavte, jen u několika je nechte. Jakmile se totiž výhonek narovná, bude to pro vás signál, že můžete sklízet.
Medvědí česnek
Můžete jej nalézt v českých lesích a hájích, má rád stín a vlhko. Nespleťte si ho s jedovatou konvalinkou! Zkuste si medvědí česnek vypěstovat doma, je to snadné jak se semeny, tak s cibulkami. Výsadba je nejvhodnější od května do listopadu, na polostinném místě. Cibulky i semena sázejte po více kusech (5 – 10 ks) u sebe. Při sadbě cibulek je třeba kořeny zarovnat na délku kolem 3 – 4 cm, a umístit přibližně 5 cm pod povrch zeminy. Semínka vysejte od září do listopadu, do hloubky asi 1 cm. Jak již bylo zmíněno, medvědí česnek má rád vlhko, proto nedopusťte, aby byl substrát vysušený.
Jakým rostlinám vyhovuje stín?
Vypěstujte si chilli papričky
Vypěstujte si koriandr
Zpět na seznam rostlin