Úvod » Jak často zalévat květiny? Liší se podle druhu, místa i ročního období.

Jak často zalévat květiny? Liší se podle druhu, místa i ročního období.

 

Jak zalévat rostliny na zahrádce

Zahradu nemá cenu zalévat často a krátce, protože se navlhčí pouze povrch půdy, ale spíše v delších intervalech a důkladně. Ideální doba je časné ráno nebo pozdější večer. Slunce nemá takovou sílu, takže rostliny nepopálí. Jestliže rostliny přes den vadnou, zalejte je přímo ke kořenům. Tímto způsobem zavlažujte také pokud se rozhodnete pro večerní hodiny.  Obecně platné pravidlo říká, že vhodná je vydatná zálivka jednou za několik dní o objemu asi 5–20 litrů na metr čtvereční.

Jak zalévat pokojové rostliny

Obecně platí, že druhy s velikými listy potřebují víc vláhy než druhy s menšími listy. Nikdy byste neměli zalévat rutinně, ale pouze, když to rostliny potřebují. Pokud si nejste jistí, jeden den bez zalití rostliny určitě vydrží. Mnohem lépe totiž snášejí dočasné sucho než přelití. Voda na zalévání má být vždy odstátá, pokojové teploty. Před dalším zalitím by měla zemina důkladně proschnout. Chcete-li mít jistotu, je lepší prstem zjistit vlhkost substrátu. Potřeba vody je zcela individuální. Kaktusy a druhy s dužnatými listy potřebují zálivku minimální a pouze v létě, stále zelené rostliny naopak zalévejte rovnoměrně po celý rok. Nejvíce vody potřebují rostliny v době intenzivního růstu a v době květu (na jaře a v létě). Rostliny v klidové fázi vegetačního cyklu a v chladnějších ročních obdobích (na podzim a v zimě) potřebují menší zálivku.

Nejlepší květiny do bytu

Jak zalévat zeleninu

Zelenina má obecně vysokou spotřebu vody. Nejvíce náročná je plodová zelenina, jako třeba okurky. Při nástupu hlavního kvetení zálivku omezte, po tomto období až do začátku sklizně intenzitu závlahy zvyšujte. Na rajčata na začátku vegetace se zálivkou nešetřete, ale když se začnou objevovat květy, přestaňte zalévat, a znovu začněte až při nasazování plodů, kdy nedostatek vláhy působí nepříznivě. V době hromadného dozrávání závlahu ukončete. Papriky sladké i chilli,potřebují vydatnou zálivku po výsadbě, a hlavně v období, kdy nejvíce rostou. Před sklizní přísun vody omezte, budou-li mít papriky dost tepla a slunka, získáte kvalitnější plody.

Kromě plodové zeleniny je na spotřebu vody náročná také kořenová a košťálová. Košťáloviny potřebují neustálý přísun vody, obzvlášť v době tvorby hlávek (zelí či kapusta). Ke konci vegetace můžete zálivkové dávky snížit, aby hlávky nepukaly a nezahnívaly. Z kořenové je potřeba dát pozor na pór, který se musí poctivě zalévat od výsadby až do sklizně.

Ideální je zalévat dešťovou vodou. Aby byla vhodná k zálivce, je dobré napustit ji do nádrží (sudů) a nechat v nich odstát. Zalévání vodou přímo z vodovodní hadice může způsobit rostlinám teplotní šok, po kterém často uhynou.

Jak zalévat bylinky

Bylinky mají obecně nízké nároky na vláhu. Pokud je pěstujete doma v květináči nebo truhlíku, bude potřeba je zalévat častěji, ale pouze malým množstvím vody, aby neuhnily. Nejvíce vody potřebuje máta, pažitka a petržel. Naopak občasné sucho nevadí tymiánu, rozmarýnu, či levanduli.

Jak pěstovat doma

Jak zalévat:

vánoční kaktus

Tato pralesní rostlinka roste od března do července. V tomto období potřebuje pravidelnou střední zálivku. Poté ji omezte až do viditelného nasazení poupat, a zase se vraťte k původní střední zálivce. Po odkvětu opět přísun vody zmírněte. Dejte si pozor na přemokření zejména při nižších teplotách. O pěstování vánočního kaktusu si přečtěte zde.

kaktus

Kaktus zalévejte pouze tehdy, zajistíte-li mu světlo, teplo a vzduch. Množství jen takové, aby se voda co nejrychleji vpila do kořenového balu, zbytek vylijte, a opakujte přibližně za dva týdny. Zálivka by se měla provádět v ranních nebo pozdních odpoledních hodinách, a to pouze ve vegetačním období, tedy od jara do konce léta.

dracenu

Draceny vyžadují pravidelnou zálivku a rosení. Udržujte substrát stále mírně vlhký, ale v misce pod květináčem nikdy nesmí stát voda. Rosení je velmi nutné zvláště v suchých panelákových bytech. Rosení částečně nahradí přistavení misek s vodou poblíž rostlin.

fíkus

Během vegetačního období hojně zalévejte odstátou vodou pokojové teploty. Největší spotřebu vody má rostlina koncem jara a v létě. Zalévejte vždy až po proschnutí zeminy, voda v misce pod květináčem nemá být déle než 1 hodinu, potom ji vylijte. Pravidelně roste, zejména v létě.

koriandr

Důležité je jen dbát na pravidelnou zálivku a hnojení. Koriandr je nejlepší zalévat spodem do misky odstátou vodou pokojové teploty. Pozor na přemokření půdy, které by mělo za následek hnilobu kořenů a následné uhynutí rostliny.

fialky

Používejte vlažnou nebo mírně teplou vodu, a zalévejte raději častěji a menším množstvím.  Fialky standardní velikosti potřebují zálivku obvykle 2x týdně, malé květináče s miniaturkami nebo mladými rostlinkami až 3x týdně.

orchideje

Orchideje nesnáší přelití. Ideální způsob je koupel ve vlažné vodě. Celý květináč ponořte do nádoby s vodou o pokojové teplotě. Ponořujte pouze do výšky substrátu. Po přibližně 30 minutách jej z vody vyjměte a nechte všechnu vodu z květináče vytéct. Když je substrát na pohled suchý (snadno poznáte přes průhledný květináč), do dvou dnů byste měli znovu ponořit.

bazalku

Jelikož je bazalka žíznivka, potřebuje dobrou zálivku a nesmí vám vyschnout, jinak bude mít tuhé kožovité lístky. Vhodné je ji zalévat ráno a večer.

rýmovník

Zeminu byste neměli nechat vyschnout, občasný nedostatek vody ale snáší rýmovník dobře. Škodí mu časté přelívání.

Jakým rostlinám vyhovuje stín?

Co a jak pěstovat na balkoně?

Jak pěstovat jahody?