Nenáročné na světlo
Rostliny méně náročné na světlo by měly být umístěny maximálně 2 metry od okna.
Brambořík
Na výběr jsou květy bílé, růžové, červené, nachové, světle zelené, plněné, či zkadeřené. Dekorativní jsou i samotné tmavozelené, často stříbřitě zdobené listy. To vše činí z bramboříku jednu z nejkrásnějších kvetoucích pokojových rostlin. Pokud ho umístíte na chladnější místo, budete se z něj těšit dlouhé týdny i měsíce.
Africká fialka
Velice nenáročná rostlina, v létě jí vyhovuje polostinné místo, v zimě spíše světlejší. Teplota by se celoročně měla pohybovat kolem 18-21°C, nesnáší studený průvan. Téměř celý rok kvete, ale pokud bude v tmavé místnosti, nepokvete vůbec, porostou jí pouze listy.
Řemenatka
Jedna z nejčastěji pěstovaných pokojových květin. Vyhovuje jí polostín až mírný stín. Tvoří červené a oranžové květy a lesklé tmavě zelené listy.
Parožnatka
Kapradina s exotickým vzhledem, listy mohou připomínat sobí paroží. Má dva druhy listů – fertilní a sterilní. Sterilní rostou jako první a jsou těsně přitisknuté k podkladu. Jak stárnou, usychají a hnědnou. Zůstávají na rostlině a nesmí se odstraňovat. Fertilní listy jsou vzpřímené či převislé, porostlé jemnými chloupky. Na spodní straně tvoří výtrusy.
Fíkus droboučký
Přestože na to nevypadá, je tato plazivá rostlinka příbuzná s ostatními fíkusy. Tvoří drobné lístky, má ráda polostinné místo, a vysokou vlhkost vzduchu.
Světlomilné
Aloe vera
Má ráda sluneční paprsky, proto ji umístěte k oknu ideálně orientovanému na jih. Nejvíce jí vyhovuje běžná pokojová teplota, v zimě nesmí klesnout pod 5°C. Aloe vera má raději sušší vzduch, nevystavujte ji průvanu.
Orchidej
V bytě se pěstují teplomilné, tropické druhy. Mají rády dostatek světla, ale pozor na to vyloženě přímé, ať se nespálí listy. Květináč s orchidejí tedy postavte ideálně na parapet jižního či východního okna.
Levandule
Levandule je rostlina, která vyžaduje hodně světla a tepla. Je to oblíbená bylinka pro svou dlouhotrvající vůni i po usušení a také pro své léčivé účinky či schopnosti odpuzovat hmyz.
Tlustice
Patří mezi sukulenty, a tak vydrží delší dobu bez vody. Má ale ráda světlo, ideální je tedy místo u okna orientovaného na jih či východ. Nikdy by neměla být umístěna ve stálém stínu.
Juka
Velmi nenáročná pokojová rostlina, snese plné slunce. V zimě jí je nejlépe v chladné místnosti, kde může teplota klesnout až na 5°C. V létě ji zalévejte mírně a v zimě jen málo.
Nejúčinnější „čističky vzduchu“
Látky znečišťující ovzduší uvnitř bytů, domů a pracovních budov patří mezi pět největších ekologických rizik pro zdraví. Rostliny pohlcují část škodlivých částic ze vzduchu, a vylučují kyslík.
Chryzantéma
Preferuje světlé a slunné místo. Poté, co vám doma odkvete, ji můžete vysadit venku. V zimě jí stačí 5-10°C. Absorbuje ze vzduchu amoniak, benzen, formaldehyd a xylen.
Zelenec
Velmi oblíbená, nenáročná rostlina, vhodná pro začátečníky či zapomnětlivce. Na převislých květních výhonech postupně vykvétají drobné bílé květy, na kterých později vznikají mladé rostliny. Pohlcuje formaldehyd a xylen.
Dracena
Existuje více než 40 různých druhů, a tak si můžete snadno vybrat podle svých preferencí. Tyto rostliny mají dlouhé, široké listy, které jsou často lemovány bíle, krémově nebo červeně. Vyžaduje světlé, ale ne slunné stanoviště, s teplotou nad 18°C. Pro kočky a psy je tato rostlina jedovatá. Odstraňuje ze vzduchu benzen, formaldehyd, trichlorethylen a xylen.
Ledviník
Preferuje chladnější místo, vysokou vlhkost a nepřímé světlo (i tmavší stanoviště budou vyhovovat). Jde o poměrně nenáročnou rostlinu, ale je potřeba ji stále udržovat ve vlhku. Důležité je tedy nejen zalévání, ale i časté rosení. Odstraňuje ze vzduchu formaldehyd a xylen
Další rostliny skvělé pro čištění ovzduší vašeho domova jsou aloe vera, tchýnin jazyk, nebo lopatkovec.
Nenáročné na zálivku
Zamioculcas
Nenáročná rostlina, která bude spokojená na světle i ve stínu, snese víc sucha než vláhy.
Dracena
V létě vyžaduje mírnou zálivku, ale v zimě potřebuje úplné minimum vody.
Banánovník
Stačí mu zalití jednou týdně. Pokud by začly listy na okrajích osychat, zalévejte častěji, pokud naopak začnou zahnívat kořeny, přestaňte zalévat, dokud kořenový bal nevyschne.
Málo vody snese dále i ledviník, a samozřejmě kaktusy a sukulenty.
Potřebují hodně vody
Rostliny se zalévají podle vysychající zeminy. Toto potřebuje většina tropických rostlin s tenkými jemnými lístky (begonie, fuchsie, heliotrop) a některé rostliny s kožnatými listy (citronovník, fíkus, oleandr, břečťan).